Część 4 - tranzystory
Zaczynamy kurs czarnej magii!
Czym jest tranzystor? Dobre pytanie! A oto odpowiedź:
Jest to półprzewodnikowy element elektroniczny, wyposażony z reguły w 3 elektrody. Jego właściwość, która czyni z niego najważniejszy komponent stosowany w dzisiejszej elektronice to wzmacnianie sygnału.
Zajmiemy się podstawowym typem tranzystorów, czyli tranzystorami bipolarnymi. Mają one określony kierunek przepływu prądu (polaryzację). Występują w dwóch typach: NPN i PNP, różnią się kierunkiem przepływu prądu. (wynika to z różnic w budowie, w którą nie będę się wgłębiał)
Tranzystory bipolarne mają trzy wyprowadzenia, bez względu czy są NPN czy PNP. Wyprowadzenia te to:
-kolektor (C)
-emiter (E)
-baza. (B)
Tak wyglądają tranzystory na schemacie:
Strzałka przy emiterze wskazuje kierunek przepływu prądu w tranzystorze. Więc: w NPN płynie on od kolektora do emitera (kolektor to + a emiter to -) a w PNP płynie od emitera do kolektora (emiter to + a kolektor to -).
W OBJAŚNIENIACH POSŁUŻĘ SIĘ TRANZYSTOREM NPN!
Baza jest najbardziej interesującym wyprowadzeniem. Dlaczego? Bo im silniejszy prąd płynie między bazą i emiterem tym silniejszy prąd popłynie od kolektora do emitera.
Jest to zjawisko wzmocnienia, ponieważ prąd podawany na bazę jest wzmacniany kilkadziesiąt - kilka tysięcy razy. Ciekawe!
Tranzystor może działać na dwa sposoby: analogowo i cyfrowo. Zależy to od tego, jak mocny prąd podamy na bazę.
Jest pewien zakres mocy, w którym wzmocnienie tranzystora ma charakter liniowy. Co znaczy, że moc prądu płynącego od kolektora do emitera rośnie wprost proporcjonalnie do mocy prądu podawanego na bazę. Tranzystor wzmacnia wówczas sygnał - działa analogowo. (właściwość ta wykorzystywana jest, np.: we wzmacniaczach dźwięku) .
Cyfrowa praca tranzystora, czyli wyłącznie stany 0 i 1 uzyskujemy przez podawanie na bazę odpowiednio 0V (tranzystor zamknięty) oraz mocy prądu powyżej granicy nasycenia. Nasycenie oznacza, że tranzystor jest już w pełni otwarty i nie będzie przewodził bardziej, niezależnie od tego czy podamy na bazę silniejszy prąd.
W ten sposób pracuje obecnie większość tranzystorów - w oparciu o to działają wszystkie układy w elektronice cyfrowej, na przykład procesory.
Wygląd tranzystorów:
Tranzystory mogą się mocno grzać, dlatego dobrze jest zamocować radiator na tych, które pracują na większych mocach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz