W tej części omówię kilka prostych elementów.
Będą to: dioda prostownicza, dioda LED, tact switche i przełączniki. Nie trudno się domyślić, że zbudowanie układu bez ich użycia jest raczej niemożliwe.
Zaczynamy!
1. Dioda prostownicza
Symbol:
Diody posiadają polaryzację, czyli + i -. Oto jak je odróżnić:
Anoda diody jest + a katoda -. Na obudowie diody, po stronie katody umieszczony jest zawsze pasek w wyróżniającym się kolorze.
Więc jakie są właściwości diody?
Interesuje nas tylko jedna, podstawowa jej właściwość. Mianowicie : przepuszcza prąd w jedną, i tylko jedną stronę. Prąd musi mieć kierunek anoda -> katoda, ponieważ dla prądu katoda -> anoda opór diody jest nieskończony - nie przewodzi.
Ok. A zatem do czego można jej użyć?
Jedyne interesujące nas teraz zastosowanie to zabezpieczenie przed odwróconą polaryzacją zasilacza. A po polsku : zabezpieczenie, dzięki któremu nasz układ się nie spali kiedy jakiś miły jegomość wepnie baterię odwrotnie. Wygląda to tak:
Jeżeli bateria jest wpięta właściwie prąd płynie przez diodę od anody do katody, czyli prawidłowo. Jeżeli jednak zostanie wpięta odwrotnie prąd będzie ,,chciał" popłynąć od katody do anody - dioda przestanie przewodzić i obwód nie zostanie zamknięty. No i mamy idioto-odporny zasilacz.
Diody są stosowane w dosyć specyficznych sytuacjach. Z reguły montujemy je tam gdzie może nastąpić przypadkowe i niechciane odwrócenie polaryzacji, które może grozić spaleniem układu, oraz tam gdzie nakazuje specyfikacja podzespołów. Niektóre układy scalone wymagają podłączenia zewnętrznych diód prostowniczych - sprawdzajcie to zawsze przed ich użyciem.
2. Dioda LED
Dioda LED pełni przede wszystkim funkcję informacyjną. Dzięki niej układ może sygnalizować człowiekowi różne stany, np.: podłączenie do prądu, różnicę potencjałów na złączach itd. Zastosowań jest tyle ile pomysłów, czyli nieskończenie wiele.
LED-y przy okazji pełnią tą samą funkcję co ich prostowniczy bracia - przepuszczają prąd tylko w jedną stronę. Ale nie radzę używać ich jako diód prostowniczych, ponieważ są wyjątkowo podatne na spalenie - nie można podawać im za dużej mocy.
Symbol LEDa:
Polaryzacja LEDa:
Co robi LED? W zasadzie świeci :)
A jak go zmusić do świecenia? Trzeba stworzyć różnicę potencjałów na jego nóżkach - oczywiście zgodnie z polaryzacją.
ZAWSZE PAMIĘTAJ O DODANIU OPORNIKA PRZED LED!
Na początek przyjmij że 500Ohm to wartość bezpieczna. Ja używam LEDów z opornikami między 200-700Ohm. (dla napięcia 5V i LEDów o średnicy 3mm)
3. Tact switch
Najbardziej przerażające przyciski jakie kiedykolwiek powstały. Pewnie dlatego że mają aż 4 nóżki :)
Po co im one? Dla stabilizacji. 4 nóżki trzymają się po przylutowaniu pewniej niż dwie. Oto cała tajemnica.
Oczywiście istnieją również tact switche z dwiema nóżkami, ale są mniej popularne.
Połączenia:
Nóżki podzielone są na dwie pary. Dwie nóżki w każdej parze są ze sobą trwale połączone bez względu na to czy przycisk jest wciśnięty czy nie. Wciśnięcie go po prostu zwiera obie pary ze sobą. Dlatego przy projektowaniu schematu tact switch należy traktować jako zwykły przycisk z dwiema nóżkami.
Czym różni się tact switch od zwykłego przycisku?
- jest przystosowany do montażu na płytce drukowanej
- jest malutki
- ma minimalne drgania styków (później się dowiesz co to)
A tak wygląda ten czworonożny potwór:
To jest jego symbol na schematach:
Jak widać nóżki 1 i 2 oraz 3 i 4 są ze sobą połączone.
I tyle w temacie tact switch.
4. Przełączniki
99,9% przełączników działa na tej samej zasadzie. Mają dwie nastawy : 1+2 oraz 2+3
Każdy z nich ma trzy nóżki. W nastawie 1+2 zwiera ze sobą nóżki 1 i 2 a w nastawie 2+3 zwiera nóżki 2 i 3.
Prawda, że proste?
Podstawowe rodzaje przełączników to:
a) suwakowe
b) dźwigienkowe
To tyle w tej części. Zapraszam do lektury kolejnych!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz